Anksioznost pred početak škole.Početak školske godine je uzbudljivo vrijeme, ali za mnogu djecu može biti i izvor stresa i anksioznosti. Strah od nepoznatog, briga o prijateljstvima, školske obaveze i nova okruženja mogu izazvati nervozu. Kao roditelji, imamo ključnu ulogu u pružanju podrške djeci kako bi se osjećala sigurnije i samopouzdanije. U nastavku se nalaze neki praktični savjeti kako pomoći djeci da prebrode anksioznost pred početak školske godine.
1. Otvorena komunikacija
Najvažniji korak je otvorena i iskrena komunikacija. Pitajte dijete kako se osjeća u vezi s početkom školske godine i pažljivo slušajte. Važno je da dijete zna da je u redu biti nervozan i da može slobodno razgovarati o svojim brigama. Pokušajte da ne umanjujete njihove osjećaje, već ih prepoznajte i validirajte.
2. Postepena priprema
Kako bi se smanjio stres, počnite s pripremama za školu nekoliko nedjelja ranije. Uvedite dijete u rutinu koja će mu pomoći da se prilagodi povratku u školu. To može uključivati ranije buđenje, vraćanje u rutinu domaćih zadataka ili postepeno smanjivanje vremena provedenog pred ekranom.
3. Simulacija školskog dana
Ako je dijete zabrinuto zbog promjene okruženja, razmislite o simulaciji školskog dana. Prođite kroz rutinu jutra, doručka, pripreme školskog pribora i odlaska do škole. Ukoliko je moguće, posjetite školu prije početka godine kako bi dijete moglo da se podsjeti školskog okruženja ili se upozna s novim prostorijama.
4. Pozitivno razmišljanje i postavljanje ciljeva
Pomozite djetetu da preusmjeri fokus na pozitivne aspekte nove školske godine. Razgovarajte o uzbudljivim stvarima koje ih čekaju, kao što su novi prijatelji, interesantni predmeti ili vannastavne aktivnosti. Pomaže i postavljanje malih, dostižnih ciljeva, što djetetu može dati osjećaj kontrole i postignuća.
5. Tehnike opuštanja
Uvedite tehnike opuštanja u svakodnevnu rutinu. Vježbe disanja, meditacija ili joga mogu biti korisni alati za smanjenje anksioznosti. Čak i jednostavne aktivnosti poput šetnje na svježem vazduhu ili slušanja umirujuće muzike mogu pomoći djetetu da se opusti.
6. Ohrabrivanje samostalnosti
Podstaknite dijete da preuzme odgovornost za određene aspekte svojih priprema za školu, kao što su pakovanje torbe ili odabir odjeće za prvi dan. Samostalnost povećava samopouzdanje i pomaže djetetu da se osjeća sposobnije da se nosi s izazovima.
7. Podrška od učitelja i škole
Ako je anksioznost djeteta izražena, obavijestite učitelje i školu o situaciji. Učitelji mogu biti dodatna podrška vašem djetetu tokom prvih dana škole, obratiti pažnju na eventualne poteškoće i pomoći mu da se lakše prilagodi.
8. Razgovor o očekivanjima
Razgovarajte s djetetom o tome šta može očekivati tokom školske godine. Jasno postavljena očekivanja i razumijevanje da su izazovi normalan dio obrazovnog procesa mogu pomoći u smanjenju stresa. Ohrabrite dijete da se suoči s izazovima korak po korak i da ne očekuje savršenstvo.
9. Postavljanje rutine spavanja
Dobar san je ključan za smanjenje anksioznosti i pripremu za školske izazove. Uspostavite dosljednu rutinu spavanja koja uključuje raniji odlazak na spavanje i buđenje u isto vrijeme svakog jutra. Ova rutina će pomoći djetetu da se osjeća odmornije i spremnije za nove obaveze.
Anksioznost pred početak škole je česta pojava, ali s pravom podrškom roditelja, dijete može da prevaziđe svoje strahove i uspješno se prilagodi. Otvorena komunikacija, postepena priprema, tehnike opuštanja i ohrabrivanje samostalnosti su ključni faktori u ovom procesu. Uz vašu pomoć, dijete će započeti novu školsku godinu s više samopouzdanja i spremnosti za sve što je čeka.